Ето това не бива да правите, ако имате деца в тази деликатна възраст
Снимка: Shutterstock
Да имате тийнейджъри и да се разбирате с тях е истинско геройство. И наистина заслужавате похвала.
Най-често обаче отношенията в тази възраст между родители и деца претърпяват рязък обрат и започвате да се чудите това вашият син или дъщеря е и дали случайно някой не ви е подменил през нощта детето.
Колкото и да е тежък този период (а той може да бъде истинско изпитание), стиснете зъби, заредете се с търпение и проявете най-голямата деликатност, на която сте способни. Тийнът има нужда от разбиране и вие сте хората, които в този момент трябва да бъдат до него и да го подкрепят.
Има обаче и грешки, срещу които нито един родител не е застрахован. Важното е да ги осъзнаете навреме, за да не ги допускате да застават между вас и детето оттук нататък.
И така, които са седемте най-чести грешки, които родителите на тийнейджъри правят?
Снимка: Shutterstock
1. Подценявате наднорменото тегло
Джойс Лий, детски ендокринолог от Детска болница „Мот“ към Университета в Мичиган (САЩ), казва, че много родители с деца с наднормено тегло са убедени и вярват, че наднорменото тегло в тази възраст е само етап от растежа.
Но това е сериозна грешка. Да, през пубертета детето претърпява редица физически промени, включително и редуциране на килограмите. Но това не е правило и не може да разчитате на него. Най-често детето с наднормено тегло ще има излишни килограми и като възрастен.
Затова е важно да насърчавате децата да спортуват и да се хранят здравословно в тази възраст.
Затлъстяването не е само естетически проблем, а и здравословен. То става причина за редица заболявания като високо кръвно налягане, лош холестерол и диабет.
Като родители е важно да подтикнете детето към спорт и здравословно хранене, но и сами да давате пример като водите активен живот и се храните балансирано.
2. Хвалите детето за всичко и постоянно
Да стимулирате детето и да му кажете „Браво!“ е полезно и важно за него. Но да казвате на всичко, което то прави „Много добре“ или „Ти си гений!“, е грешка.
Така не само, че не го мотивирате, но в дългосрочен план му нанасяте сериозни вреди, тъй като в тази възраст децата добре разбират кога похвалата е искрена и точна, и кога между другото.
От друга страна е добре да хвалите младите хора, но само когато те наистина направят нещо хубаво. Ако детето ви иска да се занимава с нов спорт, можете да му кажете: „Горд съм, че си решил да започнеш това“.
Когато хвалите тийнейджъра, трябва да бъдете искрени и да намерите точните думи, с които да мотивирате детето чрез похвалата. Например: „Благодаря, че си почистил стаята си. Гордея се с теб, защото си много отговорен“.
Важен е балансът, така че това търсете.
3. Не давате пример
Най-добрият начин да накарате детето си да не ви слуша е да кажете едно, а да направите друго.
Уверете се, че сте добри модели за подражание на децата. Това, което правите, трябва да бъде онова, което искате да правят децата ви.
И така трябва да бъде във всеки аспект от живота ви: от пушенето, през прекаленото пиене, до отношението ви към другите хора и как се справяте с гнева си.
4. Не подготвяте децата за пубертета
„Пубертетът може да започне още на 9 години и наистина е важно да се говори за всичко това навреме – както за телесните, така и за психологическите промени, за да знаят децата какво да очакват“, твърди педиатърът от Националния медицински център Йоландра Ханкок.
Момичетата трябва да бъдат подготвени за първия цикъл, тъй като той може да се случи още на 10 години и дори по-рано.
А при момчетата трябва да проведете разговор за окосмяването и гласовите промени, които настъпват.
И това са само малка част от важните неща, разговорът за които не бива да се отлага във времето.
5. Пропускате профилактичните прегледи
Тези медицински прегледи са важни не само за малките деца, но и за тийнейджърите.
По този начин педиатърът наблюдава фазите на растеж и развитието.
6 Не се притеснявате от тормоза
Тормозът съществува в училище. И няма как да отречем това. Но и не бива да си затваряме очите и да не се притесняваме, защото може да има сериозни последици.
„Виждаме това в клиниката, когато при нас постъпват деца със свързани със стреса разстройства“, казва Елеонора Маки, психолог в Детския национален медицински център.
Друг симптом, който загатва за проблеми от такъв характер, е когато детето внезапно откаже да ходи на училище и иска да бъде преместено. Родителите трябва да обърнат голямо внимание на сигнали от този вид.
Ако подозирате, че детето ви е тормозено, трябва веднага да говорите с учителя. Не подценявайте и явлението кибертормоз. Независимо от възрастта, когато дадете на децата си мобилен телефон, таблет или компютър, задължително ги информирайте за опасностите в интернет. И опитайте да наблюдавате техните социални мрежи, за да разберете дали имат проблеми в чата.
Снимка: Shutterstock
7. Претоварване на децата с извънкласни ангажименти
Въпреки че е изкушаващо да запишете детето си на толкова много различни курсове, имайте предвид, че прекомерното натоварване може да окаже негативно влияние върху възприемането на материала в училище.
В периода на тийнейджърството ангажиментите на децата се увеличават сериозно. Но е важно да им оставите и достатъчно свободно време, за да могат те да си поемат глътка въздух.
Заедно преценете кои занимания да останат и с кои да продължат. Важно е какво иска детето, а не какво искате вие за него.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари